سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شد

18200 سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شد

سینما جمهوری یا سینما نیاگارا (تأسیس شده در ۱۳۳۷) یکی از سینماهای ایران است که در خیابان جمهوری (شاه سابق) از طرف شرق به غرب و نرسیده به خیابان فلسطین (کاخ سابق) تهرانقرار دارد. در روز ۲۵ آبان سال ۱۳۸۷ دچار آتش‌سوزی شد.

 

۲۵ آبان ۱۳۸۷ یعنی دقیقا ۵ سال پیش بود که خبر آتش سوزی سینما «جمهوری» در تاریخی مثل امروز منتشر شد، سینمایی که ۵۰ سال از عمر آن می‌گذشت و تازه بازسازی شده بود.

سینما جمهوری که به نام  “نیاگارا” مشهور بود، در سال ۱۳۳۷ با ۹۶۰ صندلی ساخته شد و در دهه ۴۰ اولین سینمای ایران بود که به سیستم صندلی‌های متحرک مجهز شد. در آن زمان علی حاتمی و محمد علی فردین مالکان این سینما بودند.

 cafe entracte سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شدلیلا حاتمی و همسر او در آن کافه ای را با نام «آنتراکت «راه اندازی کرده بودند. لیلا حاتمی در مصاحبه ای از شکل گیری این کافه چنین گفته بود:

من و پدرم این سینما را پانزده سال قبل در اختیار گرفتیم و من این سینما را از پدرم به ارث بردم. در واقع حضور ما در دنیای سینما به مفهوم توانایی ما در اداره یک سالن سینما نیست . اینموضوع بسیار مشکل است به خصوص اینکه سالن سینمای مذکور در جایی قرار دارد که کاملا تجاری شده است. گمان کردیم که با برگزاری مراسمی دانشجویان و بخش خاصی از مردم را جذب کنیم . در این کافه هم قصد نداشتیم مکانی شیک برای طبقه ای خاص از مردم ایجاد کنیم. بلکه قصد داشتیم یک مکان طبیعی، ساده و شاعرانه فراهم کنم که هر کسی گمان کند در خانه خود حضور دارد . کافه مفهوم خود را در فرهنگ کنونی ما از دست داده است. من تنها خواستم این مفهوم را برگردانم.

یک هفته قبل از آتش سوزی، لیلا حاتمی در مراسمی موسوم به موج سوم که از سوی احزاب و شخصیت‌های اصلاح طلب برای دعوت از محمد خاتمی جهت شرکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری برگزار شده بود شرکت و سخنرانی کرده بود. لیلا حاتمی با لحنی بغض‌آلود که جمعیت حاضر را به شدت متاثر کرده بود، گفت؛ آقای خاتمی ما از شما میخواهیم به اندازه ایمانتان مصمم باشید و به خاطر کودکان و کسانی که نمیی خواهند کشور را ترک کنند در انتخابات حاضر شوید …

سینما «جمهوری» در ساعت ۴ صبح تا ۸ صبح روز ۲۵ آبان سال ۱۳۸۷ دچار آتش سوزی شد.  و سالن یک، سالن انتظار و کافه آنتراکت آن از بین رفتند.

نتایج تحقیقات آتش نشانی تهران حاکی از عمدی بودن آتش سوزی بود و میزان خسارت‌های وارد شده تا ۳ میلیارد ریال براورد شد. برخی منابع نیروهای بسیج را عامل این آتش سوزی معرفی کردند.

محمد خاتمی هیچگاه واکنشی نشان نداد و در اسفند ۸۷ از کاندیداتوری در انتخابات انصراف داد. میر حسین موسوی رسما کاندیدای ریاست جمهوری شد و پس از اعلام پیروزی  موسوی در انتخابات، کودتای ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ به وقوع پیوست . علی خامنه‌ای نقش ویژه‌ ای  در تحقق تقلب و دستبرد معنادار در انتخابات ریاست جمهوری دهم داشت. در اعتراض به اعلام نتایج انتخابات، ناآرامی‌های گسترده‌ای در تهران و سایر شهرها از جمله صدها تن در مشهد، شیراز، قزوین، اصفهان و تبریز روی داد که به شدت سرکوب شد.

حال پس از گذشت ۵ سال ستاد اجرایی فرمان امام، همان ستادی که  در بخش دوم گزارش تحقیقی خبرگزاری رویترز در خصوص «امپراتوری اقتصادی رهبر جمهوری اسلامی ایران» به چگونگی پیشرفت «ستاد اجرایی فرمان امام خمینی» در دوران اعمال تحریم‌های سختگیرانه اقتصادی علیه ایران پرداخته شده،  سینما «جمهوری» را در یک مزایده به فروش گذاشت و یک زن به همراه شرکایش برنده مزایده شد.

خبرگزاری مهر در روز هشتم آبان ماه اطلاع داد که ساختمان تاریخی سینما جمهوری  با مساحت ۱۲۹۳/۲۶ متر با قیمت پایه دو میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان با عنوان ساختمان فرهنگی مذهبی! با عنوان ساختمان فرهنگی مذهبی به مزایده گذاشته شد. این درحالی است که سینما جمهوری جز بناهای تاریخی شهر تهران محسوب می شود.

در آگهی فروش این سینما آمده بود: سه دانگ مشاع از ۶ دانگ ملکیت و سه دانگ منافع سینما به صورت وکالتی واگذار می شود. ضمنا منافع سرقفلی واحدهای تجاری جز مورد واگذار نیست.

زری خوشکام همسر زنده‌یاد علی حاتمی درباره آخرین وضعیت سینما «جمهوری» به ایسنا گفت:« با وجود این که سرمایه‌گذاری پیدا کرده بودیم که او هم مایل بود برای بازسازی و احیای سینما جمهوری با ما شراکت کند اما ستاد اجرایی فرمان امام به رغم گفته همیشگی خود که حق تقدم خرید با مالک سه دانگ دیگر است، ظاهرا سهم خود را به متقاضی دیگری فروخته است.»

پیش از این  علی مصفا همسر لیلا حاتمی درباره وضعیت به وجود آمده برای سینما جمهوری و مزایده سه دانگ آن به خبرنگار مهر گفته بود: سه دانگ این سینما توسط ستاد اجرایی فرمان امام  از محمدعلی فردین بازیگر سینما گرفته شده است و در حال حاضر صاحب این سه دانگ آن را به مزایده گذاشته است تا آن بخش را بفروشد.

رویترز، در آخرین بخش  گزارش‌های اخیر خود در رابطه با امپراطوری اقتصادی علی‌ خامنه ای که تحت عنوان «عدالت خشن» انتشارداده به سال‌های بعد از به قدرت رسیدن خامنه‌ای وقوانینی اشاره می کند که در این دوران برای مصادره اموال به تصویب رسیده است.

رویترز با استناد به چارت سازمانی این ستاد که توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه در سال ۲۰۱۰ میلادی منتشر شده، نوشته که این بازوی قدرتمند اقتصادی رهبر نظام، در خدمات بانکی، بیمه، انرژی، نفت، ساخت و ساز، سیمان و حتی تولید مواد غذایی مانند نوشابه فعالیت دارد.

رویترز در بخشی از گزارش سوم خود به یکی از سخنرانی‌های علی‌ خامنه‌ای در قم اشاره می‌کند؛ به نوشته رویترز، رهبر جمهوری اسلامی در سال ٢٠١٠ در قم طی سخنانی گفته است: «این ملت سال‌های سال اینجور زیر فشار حکومت‌های مستبد و فاسد و دیکتاتور و ثروت‌طلب زندگی کرده؛ پدرشاه در هر کجای کشور که یک ملک آباد بود، آن را را به اسم خودش کرده بود…..ثروت جمع کردند، املاک جمع کردند، جواهرات جمع کردند.»

رویترز در ادامه این مطلب می افزاید: وعده جمهوری اسلامی به مردم ایران دورانی جدید بود که در آن عدالت حاکم باشد و قوانین اسلامی و قفه شیعه به دقت در آن اجرا شوند. خمینی طرح ولایت فقیه را مطرح کرد؛ منظور از این طرح، اداره کشور به‌دست یک روحانی وارسته از امور دنیا بود که به ثروت اندوزی پشت کرده و قانون را از همه چیز بالاتر می داند و خود را وقف اجرای این قانون می کند».

رویترز می افزاید: «خمینی در سال ۱۳۴۹ درکتاب خود نوشت: «حکومت اسلامی…..استبدادی نیست که رئیس دولت مستبد و خودرأی باشد؛ مال و جان مردم را به بازی بگیرد و در آن به دلخواه دخل و تصرف کند».

 

 

خبرنگار ایسنا در آستانه‌ی پنج سالگی آتش سوزی سینما «جمهوری» به اتفاق عکاس ایسنا سری به مخروبه‌های این سینما زدند.

 سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شد UTF 8Bcm9ob29sYWggdmFoZGF0aS0yLmpwZw سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شد UTF 8Bcm9ob29sYWggdmFoZGF0aS0yMy5qcGc سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شد UTF 8Bcm9ob29sYWggdmFoZGF0aS0zNS5qcGc سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شد UTF 8Bcm9ob29sYWggdmFoZGF0aS0yOC5qcGc سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شد UTF 8Bcm9ob29sYWggdmFoZGF0aS0xOC5qcGc سینما جمهوری هم توسط امپراطوری اقتصادی خامنه‌ای مصادره و فروخته شد

Advertisements
This entry was posted in armando96 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s