ابتکار در پاسخ به اعتراض داریوش مهرجویی دولت احمدی‌نژاد را مقصر دانست

67338 ابتکار در پاسخ به اعتراض داریوش مهرجویی دولت احمدی‌نژاد را مقصر دانست

معصومه ابتکار یکی از گروگان گیران سابق دیپمات‌های آمریکایی که همیشه از به گروگان گرفتن دیپلمات‌های آمریکایی و حمله به سفارت افتخار کرده و در هنگام حمله به سفارت آمریکا به عنوان سخنگوی دانشجویان پیرو خط امام صحبت می‌کرد و در گزارشی که برای اولین بار در ششم دسامبر ۱۹۷۹ از شبکه ”تی وی آی” که بخشی از کنفرانس خبری «دانشجویان خط امام» پخش شد خانم معصومه ابتکار در پاسخ به این سوال آقای ” جولیان مانیون” که “آیا گروگان‌ها مسئول این برخوردها هستند” می‌گوید که “آنها بخشی از سیستمی هستند که سیاست‌های امپریالیسیتی آمریکا را پیش می‌برند.” و در جواب گزارشگر که میپرسد “آیا منظور شما در این کنفرانس این بود که اگر شما آنجا می بودید شما هم آنها را نابود می کردید” می گوید : «بله منظور من هم این است که به آنها حمله می کردم» گزارشگر در ادامه صریحتر سوال خود را تکرار می کند و می گوید “یعنی شما شخصا اسلحه بر می داشتید و به سمت سر یکی از آنها شلیک می کردید” که ابتکار پاسخ می دهد: «بله البته»!

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، دولت پیشین را به  عرضه بنزین‌ بی‌کیفیت متهم ساخت و تاکید کرد بنزینی که به مصرف خودروها در کشور می‌رسد استاندارد نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، خانم ابتکار روز چهارشنبه، ۱۲ آذر گفت: «دولت گذشته به تعهدات و تکالیف خود برای ارتقای استانداردهای سوخت و خودرو عمل نکرده است… و در حال حاضر هیچ کدام از استانداردهای ما درباره کیفیت بنزین به‌طور کامل اجرا نمی‌شود.»

به گفته او، در موضوع آلودگی هوا مسئله کیفیت سوخت و خودرو نقش دارد که مدتی است به آن «بی‌توجهی» شده و اکنون جزو برنامه‌های دولت برای کاهش آلودگی هواست.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه به سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت صنایع و وزارت نفت دستور داد که مسئله آلودگی هوا در کشور را پی‌گیری کنند و برنامه‌ای برای مقابله با آن ارائه دهند.

اما مسئله بنزین بی‌کیفیت که به آلودگی هوا دامن می‌زند، سال‌هاست که به موضوع انتقاد از مسئولان اجرایی ایران تبدیل شده است، به‌طوری که کارشناسان اعلام کرده‌اند کیفیت بنزینی که به مردم ارائه می‌شود «ده‌ها بار پایین‌تر» از کیفیت‌های جهانی است.

با این حال دولت پیشین و نهادهایی مانند شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، همواره تاکید داشتند که کیفیت بنزین تولید پتروشیمی‌ها مطابق استانداردهای پالایشگاهی است.

اما گفته‌های مسئول کنونی سازمان حفاظت از محیط زیست نقض این ادعا محسوب می‌شود و بر کیفیت پایین بنزین تولید داخل به عنوان یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا در کشور تاکید می‌کند.

صادرات بنزین به ایران در پی تحریم‌های بین‌المللی که با هدف بازداشتن تهران از ادامه برنامه هسته‌ای خود اعمال می‌شود، متوقف شده اما مسئولان دولت پیشین اعلام کردند که در تولید بنزین، کشور به خودکفایی رسیده است.

1479300 10152035977121624 1958082115 n ابتکار در پاسخ به اعتراض داریوش مهرجویی دولت احمدی‌نژاد را مقصر دانست

«این آلودگی هوا همه را دارد می‌کشد!» پس از انتظامی، فریاد مهرجویی در مراسم ختم خواهرش از آلودگی هوا: «چه شده که امپراطوری ۲۵۰۰ ساله ما به این جا رسیده؟»
گوهر خیراندیش: «دختر من هم دارد می‌میرد»
داریوش مهرجویی با اندوه و تاثر فراوان از درگذشت خواهرش (ژیلا مهرجویی طراح صحنه و لباس سینمای ایران) گفت: یک چیزی مرا کُفری می‌کند و آن این است که چه چیزی ژیلا را کشت؟!
مهرجویی با اشاره به آلودگی هوای تهران ادامه داد: این آلودگی هوا، همه را دارد، می‌کشد. همه دوستان من سرطان گرفته‌اند! عزت‌الله انتظامی در بیمارستان خوابیده است. این رییس محیط زیست ما کجاست، چه کار می‌کند؟ مردم ما از این آلودگی دارند، می‌میرند.
کارگردان «هامون» که سخنانش را با لحن آرامی شروع کرده بود اما به مرور عصبانی شده بود، گفت: من بسیار خشمگین هستم. اهواز بدترین شهر جهان شده است، همه شما کامیونی را تجربه کرده‌اید که از کنار شما رد شده و کلی دود خارج کرده است.
مهرجویی که میان سخنان خود اشک می‌ریخت و سکوت می‌کرد، گفت: خانم محیط زیست چقدر حرف، حرف حرف؟! ما یک تمدن ۲۵۰۰ ساله داشتیم و بزرگترین امپراتوری دنیا دست ما بود، چطور شده که اینگونه شدیم؟!
در میان سخنان داریوش مهرجویی، گوهر خیراندیش بازیگر سینما که در مراسم حاضر بود با صدای بلند خطاب به داریوش مهرجویی گفت: آقای مهرجویی دختر من «آناهیتا» هم در بیمارستان است و فقط ۲۰ درصد ریه دارد، او هم دارد می‌میرد.

پاسخ به داریوش مهرجویی

معصومه ابتکار نامه خود را اینطور آغاز نمود:

با سلام و ضمن عرض تسلیت به خاطر درگذشت خواهر گرامی و هنرمند شما، زنده یاد ژیلا مهرجویی و آرزوی صبر برای بازماندگان، خدا را شاکرم شرایطی فراهم آمده که جامعه مدنی ایران به ویژه هنرمندان ما می‌توانند این چنین با شجاعت، مسئولین کشور را خطاب قرار داده و از آن‌ها در حوزه مسئولیت‌هایشان بازخواست نمایند …

معصومه ابتکار همچنین در پاسخ به داریوش مهرجویی، کارگردان سینما و شکایت او از وضعیت آلودگی هوا در کشور، به‌طور تلویحی دولت‌های محمود احمدی‌نژاد را مسئول این وضعیت دانست.

او در نامه‌ خود به آقای مهرجویی که روز چهارشنبه منتشر شد، تاکید کرد برنامه‌های کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوا در تهران در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد متوقف شد در حالی که این کمیته توانسته بود از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ آلودگی هوا در کشور را کاهش دهد.

در بخشی از این نامه با اشاره به اقدامات کمیته اجرایی کاهش آلودگی هوا آمده است: «منحنی‌های وضعیت آلودگی هوای تهران پس از سال ۷۹ نشانگر روند افزایشی آلودگی هوا تا سال ۸۰ و سپس تثبیت و کاهش آن به طور تدریجی تا سال ۸۵ بود. این نمودارها اما متاسفانه از سال ۸۶ بیان‌گر افزایش مجدد روزهای ناسالم بودند.»

به گفته خانم ابتکار، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد هیچ یک از استانداردهای انواع خودرو به اجرا درنیامد، مصوبه عدم شماره‌گذاری اتوبوس‌های دیزلی لغو شد، توسعه مترو طبق برنامه پیش رفت و موضوع رعایت استانداردها در تولید موتورسیکلت‌ها نیز در پرده ابهام قرار گرفت.

معصومه ابتکار که در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز عهده‌دار ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ایران بود، پس از بازگشت به این منصب چندی پیش اعلام کرد که در ۱۰ تا هشت سال گذشته عملکرد محیط زیست ایران ۶۳ رتبه در جایگاه جهانی سقوط کرده است.

او در نامه خود به داریوش مهرجویی به معضل ریزگردها و نقش آن در آلودگی هوای کشور نیز اشاره می‌کند و می‌گوید که برای حل این معضل با وزرای کشورهای ژاپن، عراق، قطر، سوریه و نمایندگان سطوح عالی سازمان ملل وارد مذاکره شده است.

داریوش مهرجویی آلودگی هوا را عامل مرگ خواهر خود، ژیلا مهرجویی، طراح صحنه و لباس در سینما، عنوان کرده و خواستار تلاش رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران برای حل این مسئله شده است.

 

Advertisements
This entry was posted in armando96 and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s